ارز تک نرخی شود به سود کشاورزان است

در سایت گرگاندخت مطلب ارز تک نرخی شود به سود کشاورزان است مشاهده می کنید

آرمان شرق:سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه نظریه ثابت نگه داشتن نرخ ارز اشتباه بود، گفت: اگر ارز تک نرخی شود درآمد کشاورزی افزایش و شفافیت در همه بخش کشاورزی ایجاد می شود.

به گزارش آرمان شرق و به نقل از فارس، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، امروز در همایش ملی مدیران ستادی و استانی سازمان مرکزی تعاون روستایی تامین امنیت غذایی را در کشور مهم خواند و گفت: در تمام کشورها از بخش کشاورزی انتظار امنیت غذایی می رود و در همه کشورها از این بخش حمایت می شود تا بخش کشاورزی به این وظیفه ذاتی خود به خوبی عمل کند.

وی با اشاره به اینکه بحث امنیت غذایی وظیفه دولت است، گفت: حفاظت از منابع هم دومین انتظاری است که در کنار تامین امنیت غذایی باید به آن پرداخته شود و این وظیفه همه بخش ها که از بخش کشاورزی حمایت کنند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزایش درآمد کشاورزان را مسئله سومی مطرح کرد که باید در بخش کشاورزی صورت گیرد و افزود:فقط نمی‌توان به تولید و مسائل زیست محیطی فکر کرد چون اگر درآمد فعالان اقتصادی افزایش نیابد امکان پس انداز نیز برایشان وجود ندارد. توسعه نیز از راه پس انداز اتفاق می‌افتد و تزریق منابع دولتی محقق نمی شود. دولت حتی اگر خیلی توانمند کار کند فقط قادر است که زیربناها را ایجاد و تقویت نماید.

*عملکرد پایین کشاورزی

وی پایین بودن عملکرد و بهره وری را از دیگر چالش‌های بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: عملکردها در بخش کشاورزی پایین است و در کنار آن بهره وری نیز پایین است. ما نمی‌توانیم از مصرف یک کیلوگرم کود یا یک متر مکعب آب به اندازه کافی پول دربیاوریم.

*محدودیت آب

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، محدودیت آب در کشور را چالش اساسی عنوان کرد و گفت: آب چالش جدی است و کسی نمی تواند آنرا نادیده بگیرد.

*ناپایداری منابع و فرسایش خاک

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، ناپایداری منابع و ناپایداری اقتصادی را چالش سوم عنوان کرد و افزود: خاک‌های ما در معرض فرسایش و تخریب هستند ضمن اینکه با ناپایداری قیمت‌ها و درآمد کشاورزان مواجه هستیم.

وی  افزود: ما هنوز به موضوع تقاضا در بخش کشاورزی نپرداخته ایم کشاورزی، یک موضوع اقتصادی است و بدون تقاضا، هیچ تولیدی را نمی‌توان ساماندهی کرد. این در حالی است که ما به بحث تقاضا نپرداختیم و ساختاری برای آن نداریم که این باید در دستور کار ما قرار بگیرد.

کشاورز با اشاره به اینکه تولید کنندگان باید با در نظر گرفتن مصرف کنندگان اقدام به تولید کنند، گفت: ما باید مراقب ۸۳ میلیون نفر مصرف کننده باشیم و اگر رابطه بین تولید و مصرف تعریف نشود هر دو طرف دچار خسارت می‌شوند.

*فاصله زیاد قیمت تولید و مصرف

به گفته وی بین قیمت تولید و مصرف فاصله زیادی وجود دارد که این فاصله به نفع هیچ کدام از دو طرف نیست و اگر با رویکرد برد- برد حرکت می‌کنیم باید این فاصله را به حداقل برسانیم.

کشاورز تصریح کرد: به اعتقاد بنده کشور با دو چالش آب و اشتغال مواجه هستند که بخش کشاورزی می‌تواند بحث آب را حل کنند اما مسئله اشتغال باید توسط برنامه ریزان حل شود و ما می‌توانیم در این زمینه فقط کمک کنیم.

*ارز تک نرخی شود به سود کشاورزان است

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: پایین نگه داشتن نرخ ارز طی سالهای گذشته به دلایل مختلفی اتفاق افتاده بود، این مسئله به بخش کشاورزی ضرر زیادی زد. تحریم عواقب بدی دارد اما یک نتیجه خوب آن این بود که در کشور به سمت شفافیت نرخ ارز حرکت کردیم.

وی تصریح کرد: «خیلی خوشحال می‌شوم اگر ارز تک نرخی شود چون این مسئله به نفع بخش کشاورزی است.»

*نظریه پایین نگه داشتن ارز درست نبوده است

کشاورز افزود: در سالهای گذشته با پایین نگهداشتن قیمت‌ها باعث سرکوب بخش کشاورزی می‌شدیم و شرایط فعلی معلوم می‌کند که خیلی از نظریه‌ها درست نبوده است.

به گفته وی بخش کشاورزی قابلیت‌های صادراتی زیادی دارد که با اوضاع فعلی می‌توان درآمد خوبی از این بخش حاصل کرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از ابزار صنعتی شدن کشاورزی  رادر کشور می‌بینیم، ادامه داد: اگر این صنعتی شدن را با تجارت گره بزنیم خیلی جلوتر خواهیم رفت.

وی با اشاره به اهمیت افزایش بهره وری آب و عملکرد محصولات کشاورزی گفت: باید از هر متر مربع آب، طی ۵ سال آینده ۱.۵ کیلوگرم گندم تولید کنیم. همچنین باید عملکرد گندم به بالای ۷ تن و پنبه به بالای ۵ تن در هکتار برسد.

کشاورز خطاب به نمایندگان تشکل‌ها و اتحادیه‌های بخش خصوصی عنوان کرد: بنابراین احتیاج داریم که با هم کار کنیم و دولت بدون تشکل‌ها و نظرخواهی از آنها نمی‌تواند کار کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر انتظار ما از سازمان تعاون روستایی این است که پرچمدار انسجام تعاونی‌ها شود چرا که شما متولی تجارت کشاورزی هستید.

در ادامه این همایش حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: در دو سال گذشته بالاترین رکوردها را در حوزه خریدهای توافقی و حمایتی ثبت کردیم.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: شبکه تعاون روستایی کشور محصولات کشاورزی از جمله شیرخشک، خرما، گوجه فرنگی، زعفران و رب گوجه را به صورت حمایتی و توافقی از کشاورزان خریداری کرده  و در بورس کالا عرضه کرده است.

ممنون بابت بازدید از سایت gorgandokht.ir گرگاندخت