محمود اخوان مهدوی

محمود اخوان مهدوی

پژوهشگر تاریخ استرآباد

نشانی وبگاه: http://www.varraq.ir
پنج شنبه, 30 بهمن 1393

زنان کولی ساکن استرآباد

سیاه چادرنشینان استرآباد
عکاس: مصطفی قلی شامبیاتی
تاریخ: 1319 قمری
آرشیو: گرگاندخت
سیاه چادرنشینان استرآباد
عکاس: ژادک دمورگان
تاریخ: 1890م (مطابق 1307ق و1268ش)
آرشیو: گرگاندخت

یک طایفه از کولی های استرآباد معروف به طایفه ی "جوکی" که در دو فصل زمستان و بهار در بیرون دروازه چهل دختر استرآباد در داخل سیاه چادرها ساکن بودند و در فصل های تابستان و پاییز به ارتفاعات جنوبی ایالت استرآباد کوچ کرده و در حاشیه ی روستاهای کوهستانی مستقر می شدند. شغل مردان این طایفه آهنگری بود. زنان این طایفه در بین طایفه از کمترین جایگاه برخوردار بودند و با این که بخش عمده ی مسؤلیت اداره ی زندگی بر عهده ی آنان بود اما کمترین بهایی به آنان داده نمی شد. (گرگاندخت)

پنج شنبه, 30 بهمن 1393

زنان روس در استرآباد

دختران کنسول روس در استرآباد
عکاس: خان بابا حسینی
تاریخ: حدود 1318 قمری
آرشیو: گرگاندخت
خانواده کنسول روس در استرآباد
عکاس: خان بابا حسینی
تاریخ: حدود 1318 قمری
آرشیو: گرگاندخت

توضیحات: مکان کنسولگری روسیه در استرآباد در ادوار مختلف از اوایل دوران ناصری در بناهای استیجاری متعدد بوده است. لکن همواره این بناهای استیجاری در گذر باغشاه استرآباد بوده و به همین دلیل معاشرت خانواده های ساکن در گذر باغشاه استرآباد با خانواده ی کنسول های متعدد روس بر روی آداب و روند زندگی آن ها تأثیر گذار بوده است. علاوه بر این معاشرت اهالی گذر باغشاه با خانواده ی کنسول وقت سبب شده بود که تا حدودی از امکانات رفاهی و به ویژه پزشکی آنان نیز بهره مند شوند.

آئين هاي عاشورايي زنان استرآباد
درگفتگو با ملا صديقه بيگم شيرنگي
گفتگو: نگار يدالهي، محمود اخوان


صديقه بيگم شيرنگي فرزند آقا سيد نصرالله و خديجه بيگم شيرنگي در سال 1304 خورشيدي در محله ي دربنو استرآباد (گرگان) ديده به جهان گشود. از 6 سالگي آموزش قرآن و خواندن تعزيه و روضه را نزد ملا صغرا بيگم عقيلي آغاز نموده و فنون روضه و تعزيه را نزد ملا شمسي بيگم عقيلي تكميل نمود.
ملا صديقه بيگم شيرنگي (ميرحيدري) اكنون پيشكسوت زنان روضه خوان و تعزيه خوان گرگان است.

س ـ كار تعزيه خواني را از كي شروع كرديد؟
ج ـ من از حدود 5 ـ 6 سالگي براي آموزش قرآن پيش ملا صغرا بيگم رفتم و تا 7ـ 8 سالگي قرآن را تكميل كردم. همزمان با آموختن قرآن، با روش هاي تعزيه و روضه هم آشنا شدم و تا 18ـ19 سالگي تحت تعليم ملا صغرا بيگم بودم.

به قلم مرحوم سیدابوالقاسم امیرلطیفی

مراسم چهارشنبه سوري در شهر استراباد (گرگان فعلي) به سه صورت، به اين شرح، اجرا مي شد:

1- در غروب آفتاب روز سه شنبه آخر سال دختران و پسران كم سن و سال هر محل، تل هايي از كاه كه تعداد آن هفت پشته بود در كوچه هاي وسيع يا محوطه هاي قبرستان ها ريخته و در آغاز تاريكي و وقت اذان مغرب آنها را روشن مي كردند، چون مردان و جوانان بالغ در اين موقع شب در مساجد اقامه نماز مي نمودند، و محلات و كوچه ها از تردد مردان و جوانان خلوت و خالي بود و نامحرمي وجود نداشت؛ زنان جوان و نو عروسان با البسه رنگارنگ و زيور آلات خود ملبس و مزين شده و آزادانه شركت مي كردند، دختران با شلوار[هايي] كه در حال حاضر[(سال 1350)] در روستا معمول است، و شلوار نظامي و نو عروسان چادر به كمر بسته، بزرگ و كوچك با خنده و شادي و هلهله، از آتش مي پريدند

به قلم: کوکب(اشرف)سادات امیر لطیفی

سيد ابوالقاسم اميرلطيفي فرزند حجه الاسلام سيد محمدعلي اميرلطيفي ملقب به «سبط الشيخ» در تاريخ 1292 خورشيدي در شهر استراباد (گرگان) ديده به جهان گشود. تحصيلات خود را تا مقطع دانشسراي مقدماتي در اين شهر به اتمام رسانده و سپس به خدمت اداره معارف و اوقاف و صنايع مستظرفه ي همان شهر در آمد.
اميرلطيفي كارخود را با معلمي در مقطع ابتدايي شروع نموده ، سپس معلم دوره متوسطه و كلاس هاي شبانه دانشسراي گرگان شد.

Presets
Main Style
Patterns
Accent Color
Apply

ورود اعضا